Україна й Росія разом боротимуться з наркозлочинністю. Не порушуючи прав людини?

01/02/2011

28 січня в Міністерстві внутрішніх справ України відбулася зустріч міністра внутрішніх справ України Анатолія Могильова та Директора Федеральної служби Російської Федерації по контролю за обігом наркотиків Віктора Іванова.

Було підписано Угоду між МВС України та ФСКН про співробітництво в боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів.

По завершенню урочистої частини підписання Угоди Анатолій Могильов та Віктор Іванов відповіли на запитання представників засобів масової інформації.

 

Як зазначив Міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов, проблема незаконного обігу наркотиків не оминула жодної країни світу й вирішити її можливо лише спільними зусиллями світового співтовариства. Завдяки взаємодії правоохоронців України та Російської Федерації в ході спільних операцій було виявлено та ліквідовано кілька міжнародних наркоугруповань, учасниками яких були як громадяни України, так і Російської Федерації. З кожним роком зловмисники все більше удосконалюють схеми у сфері незаконного обігу наркотиків, використовуючи інформаційні технології, які дозволяють безконтактно одержувати наркотики і перераховувати гроші через банківські рахунки тощо.

- Сьогодні як ніколи необхідна консолідація зусиль і тісна взаємодія спеціальних служб по боротьбі з наркобізнесом МВС України й ФСКН Росії, - наголосив Міністр внутрішніх справ. - Налагоджене співробітництво дає можливість результативно протидіяти міжнародній наркозлочинності.

- Зрозуміло, що ця Угода сама по собі не вирішує проблему, вона створює правові механізми організації більш тісної співпраці у цьому напрямку, - так прокоментував підписання Угоди між МВС України та ФСКН про співробітництво в боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів Директор ФСКН Росії Віктор Іванов. – В Угоді передбачаються механізми, пов’язані з порядком обміну оперативною інформацією для проведення спільних операцій, таких, як контрольна поставка, контрольна закупка. Також передбачений регламент початку проведення оперативно-розшукових робіт стосовно осіб, організацій, подій по запиту однієї сторони на території іншої суверенної держави.

За словами Віктора Іванова, підписання цієї Угоди створює великі можливості для оперативного прийняття рішення, тобто вже не потрібно проходити довготривалі процедури погодження, адже вони передбачені Угодою.

- Ця Угода дасть змогу ефективніше протидіяти контрабандним поставкам кокаїну та інших наркотичних речовин морським шляхом із США в Європу. Спочатку цей смертоносний товар потрапляє до морських портів Санкт-Петербургу, Владивостоку, Одеси та Севастополя

Але все це - офіційні слова. Ні в кого не виникає сумнівів, що наркоманія — це страшне лихо, а наркотики — зло. Але ж до всього слід підходити розумно.

Звісно, якщо вже зайшла мова про наркотики, обов’язково буде зачеплена тема про замісну терапію. Для тих, хто не знайомий з цією проблемою, пояснюю. Найімовірнішим на сьогоднішній день методом повернення наркозалежних до суспільства є замісна терапія, коли важкі ін'єкційні наркотики поступово замінюються легшими, зокрема, метадоном. Цей препарат є навіть сильнішим інтоксикатором, ніж героїн, але він застосовується лише для лікування тяжких наркоманів. Препарат викликає депресію, пригнічення центральної нервової системи, але шкода для організму людини (й соціального оточення) від застосування важких, а особливо нелегальних, наркотиків набагато більша, ніж від метадону. У світі вже не одне десятиріччя застосовуються заходи, які об'єктивно підтвердили свою ефективність — це замісна підтримувальна терапія (ЗПТ), як метод лікування наркозалежності та засіб профілактики ВІЛ/СНІДу. На сьогодні замісну підтримувальну терапію з використанням препаратів метадон та бупренорфін отримують понад 1 000 000 наркозалежних у 60 країнах світу. Наприклад, кількість пацієнтів програми ЗПТ у США становить 330 000, Німеччині — 65 000, Ірані — ЗО 000, Франції — 99 500. В Україні метод застосовується з 2005 року.

У національній програмі зменшення шкоди від вживання наркотиків є спеціальний пункт для закупівлі препаратів так званої пост контактної профілактики. Це, звісно, крапля в морі людського горя, адже потрапити на лікування замісною терапією може не кожен. У багатьох містах України, за ініціативи самих наркозалежних та за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" відкриті Центри ЗПТ. Питання ЗПТ не є питанням моралі або політики, це переважно медичне питання, на яке медики вже дали свою позитивну відповідь". Однак ставлення до цього методу дуже й дуже неоднозначне. Одні вважають його мало не панацеєю для реабілітації та ресоціалізації наркозалежних, інші — мало не найбільшим злочином і популяризацією наркотиків, викачуванням грошей....

Цим питанням, з різних сторін і з різних точок зору (як “за ”, так і “проти ” ЗПТ), цікавилися й журналісти під час прес-конференції з приводу підписання “антинаркотичної ” угоди. Але найбільше їх цікавила позиція нинішнього керівництва МВС:

- За найпримітивнішими підрахунками, понад 43 млн. доларів (мінімум 20 доларів на 6000 учасників програми ЗПТ протягом 365. днів) на рік втрачає нелегальний наркобізнес завдяки програмам ЗПТ в Україні. Це, безсумнівно, співпадає з концепцією вашого відомства — протидії нелегальному обігу наркотиків.

Пане Могильов, як Ви бачите розвиток програм зменшення шкоди від вживання наркотиків, у тому числі й замісної підтримуючої терапії в Україні?

Відповідь міністра на це та подібні запитання було досить різкою:

- Замісна терапія — це величезна проблема. Той, хто її прийняв, зробив страшенну дурницю! В Росії цієї програми нема й, сподіваємось, не буде! У них вистачило розуму не піти на поводу в американців, чи в когось там ще, аби уникнути цієї халепи. В Україні за останній час порушено близько двохсот кримінальних справ по цій лінії. Необхідно цю програму негайно транс. формувати в якісь більш цивілізовані рамки.

- Як нам стало відомо з компетентних джерел, 18 січня в МВС України було прийнято розпорядження про контроль над пацієнтами ЗПТ і ВІЛ-інфікованими. Міліція вимагала від лікарів повні, детальні списки пацієнтів, у яких мали бути вказані навіть перебіг хвороби й (!!!) ідентифікаційні номери хворих. Але ж це є лікарською таємницею! І повним порушенням прав людини!

- Це необхідно для проведення оперативно-розшукових заходів, для подальшої роботи з цими категоріями людей. Ви що, не розумієте, що всі пацієнти подібних закладів є асоціальними, небезпечними для суспільства елементами і знаходяться в групі ризику (було видно, що міністра розлютило таке безцеремонне запитання журналістів). До того ж, у нас є підозра, що не всі так звані пацієнти відповідають визначеному статусу, а отже, може мати місце явне зловживання медиками своїм службовим становищем і можливість відпускати наркотичні препарати не за призначенням. Так, при кожному подібному лікувальному закладі знаходиться черговий міліціонер. Але в його функції входить лише охороняти громадський порядок, оскільки туди приходять люди, які ведуть асоціальний спосіб життя.

До речі, і Європа, і Америка вже відмовляються від цієї так званої замісної терапії. В Україну метадон завозитимуть і роздаватимуть безкоштовно пацієнтам програми ЗПТ до 2012 року. А далі — подивимось! Будемо щось вирішувати. І, сподіваюсь, не в угоду наркоманам. Невже не зрозуміло, що в усьому цьому є чиїсь комерційні інтереси. І немаленькі! Людина, яка приймає метадон, не лікується, а стає закінченим наркоманом. Це ще одна величезна проблема. В Україні на даний момент виник цілий прошарок людей, які реально стали наркоманами через ЗПТ.

Звісно, журналістів цікавило багато питань, але часу на спілкування було виділено обмаль. На запитання “що дає сьогодні щойно підписана Угода правоохоронцям двох сусідніх країн?” відповідав Директор ФСКН Росії Віктор Іванов:

- Ця Угода спрямована на систематизацію й оптимізацію правових відносин між двома державами, а саме: контроль за поставками й закупками наркотичних препаратів, спільні оперативно-розшукові заходи і можливості оперативного прийняття рішень. Наркотрафіки мають етапний, естафетний характер: морем переправляється велика партія наркотиків, на суші все це подрібнюється, а далі наркокур'єри дрібними партіями розвозять товар по всій Європі. На даний момент для нас надзвичайно важливим є обмін інформацією про нові наркотики. Адже органічний синтез безмежний, завдяки чому в світі щороку з'являється близьк5о п’ятдесяти нових видів смертоносного задоволення. А щоб боротися з ворогом, потрібно його знати в обличчя.

Українське законодавство не встигає слідкувати за появою нових наркотичних препаратів. Але зараз, за словами Анатолія Могильова, Кабмін отримав завдання обновити список заборонених до використання препаратів. Аби лишень не вийшло, як завжди — заборонили все, що можна було заборонити, не думаючи про те, що є ще й хворі люди, які не можуть нормально існувати без тих чи інших лікарських засобів.

-  Пане Іванов, як відомо, напередодні поїздки до Києва у Вас була зустріч з Президентом Росії Медвєдєвим. Чи з’являться в результаті цієї зустрічі якісь нові укази?

- Так, це буде Указ, що гарантує соціальні виплати, с субсидії для співробітників ОБНОНу. А також буде вдосконалено Положення про державний антинаркотичний комітет. Цей комітет стане координатором моніторингу наркоситуації в Росії. Тепер губернатори регіонів зобов'язані наприкінці першого кварталу надавати до комітету інформацію про ситуацію з наркотиками в регіоні.

Того ж дня найголовніший російський борець з наркозлочинністю Віктор Іванов зустрівся з керівництвом СБУ й прикордонної служби України.

Боротися з наркозлочинністю потрібно, в цьому сумнівів немає. Але не все ж мести однією мітлою!

 

Таліна Вишинська

 

 

Фотография на заставке http://human-rights5.unian.net/ukr/detail/196605

 

Полная запись комментария Могилева по поводу сбора информации о пациентах ЗПТ, в т.ч. о ВИЧ-статусе:

http://www.youtube.com/watch?v=wcZlE4norUw

 

Могилев о декриминализации:

http://www.youtube.com/watch?v=qQWrFGTZdEk&feature=player_embedded

Ваш комментарий будет виден только после просмотра администратором
Комментарии отсутствуют
Имя *
E-mail (не будет виден в комментарии):